"У СВІТІ РОСЛИН" вікторина з ботанікиСмолінське НВО « Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів – гімназія – позашкільний навчальний заклад»Ботанічна вікторина

«У світі рослин»

6 – 7 класи
( 17.02. 2016 р. )
Вчитель  Мішаткіна С.Є.2015 – 2016 н.р.
Біологічна вікторина
Мета: виявити знання учнів про рослинний світ України і показати незвичайну красу і чарівність природи рідної батьківщини; розкри­ти таємниці унікальних рослин української фло­ри; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.  
Вступне слово ведучого
Велика і прекрасна наша Україна! І де б не бував дослідник — у заболоченому Поліссі чи сухому степу, на зелених полонинах Карпат чи на Південному березі Криму, його всюди чару­ють, викликають захоплення незвичайні, рідкісні або й звичайні рослини. Їх можна вивчати у різні пори року — навесні, влітку, восени, взимку. Бо кожен куточок нашого краю будь-якої пори року по-своєму привабливий, сповнений новими про­явами життя рідної природи.
Часом, читаючи в книжках про дивовижних і химерних представників рослинного світу далеких екзотичних країн, ми майже не звертаємо уваги або й зовсім забуваємо про силу-силенну рослин, які оточують нас. І нерідко дуже мало знаємо про них. А тим часом у кожній рослині б'ється пульс біосфери — того природного сере­довища, в якому ми всі живемо і від якого зале­жить не лише нинішнє, а й майбутнє існування людства, його здоров'я, настрій, благополуччя, добробут.
Тож не будемо забувати, що кожна рослина, будь-яке інше живе створіння відіграють певну роль у житті рідної природи, в одвічному про­цесі оновлення. І тому всім нам треба з більшою повагою, любов'ю, бережливістю ставитися до всього живого, що оточує нас, намагатися краще і глибше зрозуміти цей багатий, розмаїтий світ, який утворює оболонку життя нашої планети. У ньому, в цьому світі, усе цікаве, все потрібне — і темно-зелені кремезні велетні-дуби, які живуть по кілька сотень років, і срібнокоса ковила, що красується на невеличких клаптиках цілини у наших південноукраїнських степах, і тендітні ніжно-білі підсніжники, що розквітають напро­весні, й оспівана червона рута.
Тож познайомимося з ними ближче.
Ведучий. Майже в усіх народів є улюблені рослини-символи, про які співають пісні, скла­дають легенди, розповідають бувальщини. І ці рослини настільки входять у життя людей, що іноді неможливо уявити якийсь народ без його зеленої покровительки. Так, неможливо уявити канадців без клена, росіян — без білокорої беріз­ки, молдован — без виноградної лози тощо.
А яка рослина стала символом краси і кохання для українців ? (Калина. )
Ця вікторина-гра на знання рослин, дерев та ін Цікаві питання про життя рослин. Всі питання з відповідями.
Вікториною називається гра, що полягає в постановці питань та надання на них правильних відповідей. Вона організується з участю декількох чоловік. Виграє той, хто дав найбільшу кількість точних відповідей.

У царстві рослин «чи Знаєш ти ці рослини?»

■ Як називається наука про рослини? Ботаніка.
■ Які боби легко перетворити на цукерки, гусятину, курятину і навіть молоко? Боби сої можна перетворити на багато продуктів харчування.
■ Яке масло не дає диму? Кокосове масло.
■ Чому поліно важко розрубати поперек і порівняно легко уздовж? Поперек ми розсікає стінки судин, а вздовж - відділяємо одну групу судин від іншої.
■ З чого учені з допомогою мікроорганізмів (плісняви, дріжджів) отримали поживні жири? Ці жири можуть використовуватися як ліки, для виробництва маргарину, туалетного мила. Деревні стружки.
■ Між журавлини і морошки
Мешканець лісових боліт.
Він знизу сивуватий,
Вище - зеленішою.
Якщо потрібно буде вати,
Нарви його скоріше. Мох.
■ Що представляють собою здуття галли на листках дуба і яке застосування знаходять їм? Галли утворюються в результаті відкладання в м'якоть листа яєць комах - галиць, з них можна отримати чорну фарбу для особи, яка застосовується в косметиці.
■ Які отруйні рослини вам відомі? Блекота, вовче лико, плоди конвалії, вороняче око, болиголов.
■ Кожен лист розбито на шматочки.
Підрахуй-ка, часточок скільки?
8, 10, 20, 30...
Тут легко з рахунку збитися.
У кого є бажання часточки знову перечитати? Деревій, лікарська рослина, препарати якого застосовуються при різних захворюваннях шлунка, застосовують для зупинки внутрішніх кровотеч.
■ Що послужило підставою для вираження «Тремтить, як осиковий лист»? Листя осики мають дуже довгі черешки, легко тремтять від найменшого вітерця.
■ Чому ліщина цвіте навесні, а липа - влітку? Ліщина запилюється вітром, а липа - бджолами.
■ Про яку рослину кажуть:
«Ей, брате комарик, бережися!
На кущ її ти не сідай
Доведеться з життям розпрощатися:
Раз сядеш - знову вже не піднятися»? Росичка, це рослина харчується мухами і комариками. З неї готують ліки від бородавок.
■ На який рік дозрівають шишки в сосни? А у ялини? У сосни на 2-й рік, у ялини на 1-й.
■ Скільки років може жити дуб? До 2000, а в середньому 400-500.
■ Як визначити вік спиляного дерева? За кількістю кілець на стовбурі.

Бліц «Такі різні рослини»

■ Плід дуба. Жолудь.
■ Густий ліс. Гущавина.
■ Дубовий ліс. Діброва.
■ Злак з товстим стеблом і жовтими зернами, зібраними в качан. Кукурудза.
■ Тіна на дні ставка. Іл.
■ Рослина, лякливо запах молі. Герань.
■ Найдовговічніше дерево. Дуб.
■ Найвища трава на Землі. Бамбук.
■ Малюсінькі рослини на поверхні води. Ряска.
■ З нього виросте колос, якщо його не склює курочка. Зерно.
■ Сушена трава, зимовий корм корови. Сіно.
■ Рослина, у якого замість листя - колючки. Кактус.
■ Город для кавунів і динь. Баштан.
■ Повітряне ласощі, улюблене дітьми. Кукурудза.

Немає коментарів:

Дописати коментар