ГОДИНА СПІЛКУВАННЯ "ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ПЕРЕЛОМАХ"ГОДИНА СПІЛКУВАННЯ В    11 – А класі

( 11.04.2017 )
Надання першої допомоги при переломах

Класний керівник Мішаткіна С.Є.

2016 – 2017 н.р.ТЕМА « НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ ПРИ ПЕРЕЛОМАХ»
МЕТА: нагадати дітям про види переломів; познайомити із симптомами переломів та навчити надавати першу долікарську допомогу при переломах.

Як розпізнати вивих і перелом?
Після травми, перш ніж приступити до надання першої допомоги, необхідно розпізнати, який вид пошкодження має місце. Незважаючи на те, що будь-яка травма має загальні симптоми, потрібно вміти відрізнити вид ушкодження, так як він грає важливу роль для подальшої тактики. Знаючи відмінні симптоми вивиху і перелому, порядок і основні моменти надання невідкладної допомоги, не важко буде вчасно і якісно допомогти потерпілому.
Вивих – це пошкодження зв’язкового апарату, який утримує суглоб. Під час розтягування або розриву зв’язок відбувається зміщення суглоба щодо суглобової поверхні.
Перелом, на відміну від вивиху, характеризується порушенням цілісності кісткової тканини. При цьому перелом може бути у вигляді тріщини, часткового або повного перелому.
Симптоми, характерні для вивиху
Будь-яка травма супроводжується загальними симптомами. Постраждалі скаржаться на наявність вираженого болю, припухлості, синця, страждає рухливість кінцівки. Тому важливо з загальних симптомів виділити характерні клінічні ознаки вивиху і перелому.
Основні симптоми, які проявляються при вивиху:
 1. Деформація і зміщення в області суглоба.
 2. Неможливість рухів в суглобі за рахунок вираженого болю.
 3. Припухлість за рахунок набряку.
 4. Гематома.
Відмінною особливістю прояву вивиху є біль, що виникає відразу після травми.
Симптоми, характерні для перелому
Залежно від цілісності шкірного покриву, переломи поділяються на відкриті і закриті. Відкриті переломи, в порівнянні з закритими, протікають важче, так як супроводжуються пошкодженням м’яких тканин, кровотечею і інфікуванням рани.
Основні симптоми перелому:
 1. Больовий синдром.
 2. Обмеження в русі.
 3. Припухлість і наростаючий синець в місці, де є пошкодження.
 4. Відчуття патологічної рухливості кісткових уламків.
 5. Зміна довжини кінцівки.
 6. При відкритих переломах можна спостерігати з рани кісткові уламки.
Надання першої медичної допомоги при вивихах
 1. При вивиху кінцівки слід забезпечити спокій. Для цього потерпілого необхідно посадити, надати йому зручне положення, яке не буде доставляти болю.
 2. Забезпечити холод на місце пошкодження. В даному випадку підійдуть примочки з холодною водою або вузлик з льодом. Слід орієнтуватися по наявності того або іншого засобу. Холод дозволить зменшити біль, запобігти припухлість поява гематоми.
 3. Якщо є під рукою знеболюючий засіб, варто дати постраждалому (це може бути будь-який анальгетик). Бажано попередньо уточнити у потерпілого наявність алергії на лікарські препарати.
 4. Тільки після того, як ви забезпечили спокій, зняли біль, приступають до іммобілізації кінцівки. Іммобілізація може здійснюватися за допомогою шин або інших підручних засобів.
 5. При пошкодженні верхньої кінцівки можна використовувати косинку або бинти. Кінцівка підвішується і фіксується в зручному і безболісне положенні.
 6. При пошкодженні нижньої кінцівки, як правило, використовують шини. При їх відсутності можна застосувати фанеру, дошку, гілку. Якщо під рукою немає підручних засобів, можна використовувати в якості шини здорову кінцівку. Слід знати, що при іммобілізації, крім фіксації пошкодженого суглоба, фіксують суміжні суглоби. В обов’язковому порядку повинен бути зафіксований 1 суглоб зверху і 2 суглоба знизу. Цим самим забезпечується повна нерухомість пошкодженого суглоба.
 7. Після того, як була надана долікарська допомога при вивихах, потерпілого транспортують до найближчої лікувальної установи. При вивиху суглоба верхньої кінцівки потерпілий може самостійно пересуватися. При вивиху суглоба нижньої кінцівки транспортування здійснюється лежачи або сидячи. Зволікати з госпіталізацією не слід, так як свіжі вивихи легко піддаються вправляння.
Що не можна робити при вивиху:
 1. Категорично забороняється самостійно намагатися вправити вивих. Надмірне витягування кінцівки і неправильна техніка вправляння може призвести до тяжких наслідків.
 2. Не слід відкладати госпіталізацію. Якщо була надана своєчасна невідкладна допомога при вивиху, то це добре, але все ж необхідно вчасно здійснити вправлення вивиху і надати кінцівки фізіологічне положення. Якщо вчасно не була надана спеціалізована медична допомога, то в подальшому буде потрібно вже оперативне втручання. А це, як правило, вважається радикальним лікуванням.
Надання першої медичної допомоги при переломах
Техніка і послідовність надання допомоги при переломах буде залежати від характеру пошкодження і виду перелому. Тактика надання невідкладної допомоги при закритих і відкритих переломах буде відрізнятися, але, незалежно від виду перелому, основним моментом в наданні невідкладної допомоги буде іммобілізація пошкодженої кінцівки.
З метою запобігання больового шоку, перед накладенням шини або інших підручних засобів на пошкоджену частину, необхідно забезпечити знеболювання. Для цього використовують різні анальгетики (таблетки або й ін’єкції).
При іммобілізації кінцівки слід дотримуватися ряду правил:
 1. У міру можливості провести загальне знеболювання.
 2. Підібрати шину відповідно довжині кінцівки. Для цього розміри знімають зі здорової кінцівки.
 3. Надати кінцівки фізіологічне положення. Це важливо, тому що зміщені уламки можуть пошкодити прилеглі судини і нерви.
 4. Накладаючи шину на пошкоджену кінцівку, слід пам’ятати про те, що фіксувати потрібно не менше двох суглобів. В даному випадку, при пошкодженні верхньої кінцівки, фіксують два суглоби.
 5. При пошкодженні нижньої кінцівки фіксації підлягають всі три суглоба. Таким чином, забезпечується повна нерухомість кінцівки.
 6. Шину накладають поверх тканини або одягу.
 7. Іммобілізацію бажано здійснювати удвох. Одна людина, обережно піднімаючи кінцівку, не дає зміститися уламків, а другий тим часом фіксує шину до кінцівки за допомогою бинтів, ременя або мотузки.
 8. Кінці пальців повинні бути доступні огляду, так як саме за кольором шкіри можна оцінити стан кровообігу імобілізуемой кінцівки.
Якщо при закритому переломі має місце наростаючий синець, це говорить про пошкодження судини. В даному випадку можна скористатися льодом або іншими джерелами холоду.
При відкритих переломах основна допомога спрямована на зупинку кровотечі, профілактику інфікування рани і іммобілізацію кінцівки.
Порядок надання невідкладної допомоги при відкритому переломі:
 1. Оцінити стан потерпілого і ступінь пошкодження, так як від цього буде залежати подальша тактика.
 2. З метою запобігання травматичного шоку забезпечити знеболювання.
 3. При наявності кровотечі накласти джгут вище рани. Палять накладають поверх тканини або одягу. Обов’язково вказують точний час з моменту накладення джгута.
 4. Переконавшись у відсутності кровотечі, слід обробити краї рани розчинами антисептика. Рану слід закрити асептичної пов’язкою. Якщо під рукою немає стерильного обкладувального матеріалу, то підійде будь-яка чиста тканина.
 5. Після того, як переконалися, що кровотеча зупинена, ранова поверхня оброблена, приступають до іммобілізації кінцівки за таким же принципом, як при закритих переломах.
 6. Транспортування потерпілого до лікувального закладу є завершальним етапом в наданні невідкладної допомоги, особливо якщо має місце відкритий перелом, так як в даному випадку високий ризик ускладнень, які вимагають спеціалізованої та кваліфікованої медичної допомоги.
Що не можна робити при переломі:
 1. Не можна транспортувати потерпілого з переломом, що не зафіксувавши кінцівку. Будь-яке зайвий рух може змістити кісткові уламки і тим самим привести до додаткової травми м’яких тканин та судинно-нервового пучка.
 2. Забороняється самостійно вправляти кісткові уламки, так як це може привести до серйозних наслідків і погіршити становище.
Немає коментарів:

Дописати коментар