ТЕМА « Надання першої допомоги при кровотечах»
МЕТА : закріплення навиків надання першої допомоги при артеріальній, венозній та капілярній кровотечі.
Структура уроку :
І Вступне слово
вчителя.При різних нещасних випадках, травмах у людини може початися кровотеча. Кровотеча поділяють на зовнішнє і внутрішнє, а потім в залежності від типу судин, які постраждали, на капілярний, венозний або артеріальний.
При настанні будь-якого з них необхідно вжити термінових заходів до зупинки. Дуже часто надання першої допомоги при кровотечах рятує життя потерпілого.
Самим небезпечним для життя людини є артеріальна кровотеча. При ньому відбувається дуже велика крововтрата, яка протягом кількох хвилин може спричинити за собою летальний результат потерпілого.
Виникає артеріальна кровотеча при ушкодженні аорти, сонної артерії. Визначити його можна за ознакою - з рани в ритмі пульсації серця б'є потужним струменем кров яскраво-червоного кольору.
ІІ Способи надання першої допомоги і зупинки кровотечі
1 – й учень : Як надати першу допомогу при сильній кровотечі?
Якщо з рани кров яскраво-червоного кольору б'є струменем, крововтрата вже перевищила 200-300 мл, і не припиняється протягом 5 хвилин, таке кровотеча вважається сильним. Зупинити його життєво необхідно.
Надати першу допомогу можна скориставшись спеціальним джгутом з аптечки, якщо такого немає під рукою, то скористайтеся шматком тканини, мотузкою, гумовою трубкою і т.п. Така кровотеча може початися на руці або нозі.
Джгут слід накласти на постраждалу кінцівку, на 5-10 см вище травми. Під нього обов'язково підкладіть тканину, потім 2-3 рази навколо кінцівки оберніть сам джгут, і злегка затягніть.
При правильному накладення, пульсація в цьому місці не прослуховується.
При накладенні джгута можна перестаратися, тобто затягувати сильно - це в свою чергу може спричинити омертвіння кінцівки. Під джгут обов'язково слід підкласти паперову записку, на якій вказати точний час накладання, щоб контролювати час знаходження потерпілого з джгутом.
Тримати його на тілі людини можна в зимовий час 1:00, а в літній 1,5 - 2 години. Якщо є необхідність тримати кінцівку під джгутом більший час, то після зазначеного часу його потрібно зняти на 15 хвилин, потім накласти знову, але не на теж місце, а трохи вище.
Перед накладенням джгута бажано затиснути пальцями артерію вище місця пошкодження - це дозволить на якийсь час призупинити крововтрату. З таким кровотечею, після накладення джгута, хворого якомога швидше необхідно доставити в лікарню, де йому нададуть кваліфіковану медичну допомогу.
2 – й учень : Як надати допомогу при слабкому кровотечі?
При кровотечі з вени або невеликий артерії кров витікає повільною, рівним струменем. Якщо рана глибока, через 5-10 хвилин кров згорнеться і перестане бігти.
При більш глибокій рані необхідно хворого укласти, а пошкоджену частину тіла підняти, і злегка здавити місце травми. Перераховані маніпуляції необхідно зробити для того, щоб забезпечити відтік крові від місця рани, адже при цьому положенні місце травми буде знаходитися вище серця, і кров зупиниться.
Якщо в рані залишилися які-небудь частинки чужорідного походження, наприклад, скла, їх необхідно дістати, але акуратно, не проникаючи занадто глибоко. У зворотному випадку це може призвести до посилення кровотечі або занесенню інфекції.
Потім на рану слід накласти бинтову пов'язку, що не дуже тугу. Якщо через якийсь час вона просочиться кров'ю, не знімайте її, а зверху накладіть ще одну, і теж постарайтеся скоріше доставити потерпілого до лікаря.
3 – й учень : Як надати першу допомогу при носовій кровотечі?
При травмі носа, голови або зміні артеріального тиску з носа може початися сильна кровотеча. У цьому випадку також необхідно надати першу допомогу і зупинити кровотечу.
Якщо кровотеча почалася після травми носа або голови, негайно викликайте швидку допомогу - це може бути перелом носа, черепа і т.п. Якщо травми не було, а кров пішла, потерпілому слід сісти, відкрити рот, ніздрі затиснути пальцями, злегка нахилитися вперед.
Через 10 хвилин в носі повинен утворитися згусток і закупорити пошкоджену судину. Потім, коли кров зупинилася, протягом декількох годин не можна сякатися і промивати ніс.
4 – й учень : Як надати першу допомогу при інших видах кровотеч?
Кровотеча може початися навіть при невеликих порізах, подряпинах. Така кровотеча називається капілярним. При ньому необхідно до місця порізу притиснути смужку бинта, марлі, тканини, через кілька хвилин кров сама згорнеться і зупиниться.
Коли вона перестане йти з ранки, шкіру навколо порізу, подряпини протріть чистим бинтом або ватою. Подряпини і порізи заживають набагато швидше, коли не закриті пов'язкою.
У випадку, коли краї рани рвані і розходяться, їх можна заклеїти лейкопластиром. Якщо рана глибока або довжина її перевищує півтора сантиметра, зверніться до лікаря для накладання швів.
Також звернутися в медичний пункт, де потерпілому Вкол протиправцеву сироватку, необхідно при пораненні металевим іржавим предметом (цвяхом), або в разі потрапляння в рану бруду. Зробити це слід тому, що зовнішня інфекція дуже легко проникає глибоко в рану, куди доступ кисню обмежений, кровотеча буває при цьому незначне, і природне самоочищення не відбувається.
Якщо рану завдало тварина своїми зубами або кігтями, необхідно також звернутися до лікаря, який призначить додаткове лікування.
Найнебезпечнішим є внутрішня кровотеча. При ньому кров починає витікати у внутрішні органи, і під час цього спочатку ніяких зовнішніх ознак у потерпілого не проявляється.
Характерні симптоми видно потім - це блідість, частий слабкий пульс, холодний піт, поверхневе дихання. При такому випадку необхідно негайно викликати швидку допомогу, а до її приїзду постраждалого акуратно помістити в положення напівсидячи або укласти, по можливості прикласти лід до передбачуваної області кровотечі.
Немає коментарів:
Дописати коментар